Ders Bilgileri

Sabit Diskin Çalışma Prensibi

Sabit disk üst üste monte edilmiş halde dönen pek çok alüminyum katmandan (manyetik plaklar) oluşur. Dakikada 10.000’e kadar çıkabilen bir hızla dönerler. Günümüz EIDE plakları çoğunlukla dakikada 5400 veya 7200 hızla dönerler.

Plaklar bir motor tarafından çalıştırılırlar ve bilgisayarın açık olduğu süre boyunca sürekli çalışırlar. Bazı bilgisayarlar uzun süre diske erişim olmadığında bu dönüş hızını azaltırlar.

Okuma-yazma kafaları, floppy disklerin tersine manyetik yüzeye kesinlikle deymez. Her kafa yüzeyin yaklaşık üç bin milimetre üzerinde durur, çünkü rotasyon belli bir ivme oluşturur. Manyetik plak ve okuma yazma kafası arasındaki bu mesafe sabit disklerin birbirlerine çarpıp Headcrash olarak adlandırılan veri kayıplarım önler.

Kafalardan biri diske değdiğinde diskin tamamı kullanım dışı olur. Yazma kafası, yazma sırasında yüzeyi manyetikleştiren (PC’nin sağladığı dijital verilere uygun olarak) minik bir elektro manyetik alır. Okuma kafası, Manyetik alanı elektronik şekle dönüştürerek verileri sabit diskten okur ve veri olarak işler. Dakikadaki dönme hızı günümüzde 4500, 5400 ve 7200 devirdir. Bu yüksek hız yüzünden çok hafif okuma- yazma kafaları oluşan “hava yastığı üzerinde” asılı kalırlar. Tüm okuma- yazma işlemleri dokunmadan olur.

Ancak bilgisayar kapatıldığında okuma-yazma kafaları “landing zone” adı verilen, diske temas etmeyeceği bölgeye otomatik olarak geçerler. Diğer deyişle okuma ve yazma işlemini sonlandırdığında kafalar alan enerjisi yardımıyla park konumuna gelir. Park alanının yüzeyi kafaların oturumu için frenlenmiştir. Sabit diskte bilgi yazımı için kafalar medyanın kutuplarını ters çeviren bir manyetik alan uygular. Okuma ve yazma kafası fotolitografik film tekniğiyle üretiliyor ve manyetik direnç etkisiyle çalışıyor. Böylece kafa okuma sırasında yapılan kutupların değişimini tekrar algılamaktadır.

Kodlama işlemi seri haldeki sıfır ve birlerin yani veriyi kutup değişimlerinde aktarmaktadır. Diskler yazma ve okuma işlemleri sonuç olarak mekanik bir işleme dayanır, bu mekanik hareketler nedeniyle meydana gelen beklemelerde veri bir ara bellekte dalgalanır. Bu belleğin gücü ve efektif kullanımı diski yapan firmanın yazılımlarına bağlıdır.

Plaklarda ve CD’lerde izler spiral biçiminde olmasına karşın floppy ve sabit disklerde iç içe geçmiş halkalardan oluşur. Floppy ve hard disklerde spin hızı kafalar nerede olursa olsun değişmez, sabittir. CD teknolojisinde ise motorun devri sürekli kontrol edilir ve en içteki okuma ile en dıştaki okumanın hızı mikroişlemci tarafından, aynı hızda yapılabilmesi için ayarlamalar yapılır. Yani, en dışta hız düşürülür, en içte artırılır. Sonuçta, lazer ışını hep aynı hızda dijital bilgi okur veya yazar, detektör merceğinin altından geçen bilgi hep aynı hızda olur. Hard disk plakları çok yüksek hızlarda döndüklerinden çalışmaları esnasında darbe ve sarsıntıya karşı toleransları azdır. Bu yüzden hard disk uzun süre çalışırken ani ve sert darbelerle bilgisayar sallanmamalıdır.

Diğer Benzer Yazılar:


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Get Adobe Flash player