Ders Bilgileri

Anakart Çeşitleri

  • Kasa Yapılarına Göre Anakart Çeşitleri (Form Faktörü)

Anakartlar genellikle form faktörleriyle tanımlanmaktadırlar. Form faktörleri anakartın fiziksel boyutlarını göstermektedir. En yaygın olarak kullanılan iki form faktörü Baby AT ve ATX anakartlardır. Yeni sistemler çoğunlukla ATX anakart form faktörüyle gelmektedir. ATX anakartlar Baby AT anakartlara aşağıdaki üstünlükleri dışında çok benzer:

Pentium, Pentium MMX, Pentium II ve Celeron işlemcili ana kartların hem Baby AT hem de ATX yapılı modelleri bulunur. Ancak günümüzde Pentium II, III, IV ve Celeron’ lar da genellikle ATX yapılı kasalar tercih edilir.

Bir de yeni çıkan NLX yapılı kasa ve ana kartlar vardır. NLX yapısında, genişleme yuvalarının ve bunlara takılı kartların bulunduğu kısım pratik bir şekilde ana karttan sökülerek kasadan dışarı çıkarılabilir. Böylece, bir mandalı gevşetip tüm kartları dışarı çekerek gerekli değişiklikler yapılabilir. NLX yapılı ana kartlar, ekran kartı, ses kartı ve ağ kartı üzerinde entegre edilmiş şekilde gelir. Ana kartın üzerinde bulunan ekran, ses ve ağ kartlarından daha kalitelileri kullanılmak istenirse entegre olanı yani onboard yapısını BIOS’tan iptal edip, istenilen kart ayrıca takılmalıdır.

  • İşlemcilere Göre Anakart Çeşitleri

Ana kartlar, öncelikle üzerine takılacak işlemcilere göre gruplara ayrılırlar. Pentium ve Pentium MMX’ler için aynı tür, Pentium II, Celeron ve Pentium III, Pentium Pro işlemciler için ise ayrı, PIV işlemciler için ise oldukça farklı ana kartlar kullanılır. Aynı işlemci için tasarlanmış anakartlar, içerdikleri yonga setine bağlı olarak alt gruplara ayrılırlar.

Pentium ana kartlar için FX yongalı (chipsetli), Pentium MMX ana kartlar için VX, HX ve TX yonga setine sahip ana kartlar üretilmiştir. FX, uzunca bir zaman önce ortadan kalktı. Diğerleri piyasadan kalkmak üzeredir. PIl’ den önce, ana kartlar içerdikleri bellek miktarına göre de ayrılırlardı. FX yonga setli ana kartlar 128 ve  256 KB, VX, HX ve TX’ ler 256 ya da 512 KB ön bellek ile satılıyorlardı. Son dönemde TX ana kartların 1 MB ön belleğe olanları çıkmıştır.

PII ana kartlarında başlarda FX yonga seti kullanılmışsa da sonraları LX ve BX yongası hakim olmuştur.  LX ve BX ana kartlar arasındaki temel farklar, BX’ in 333 MHz ‘den daha hızlı işlemcileri de desteklemesi, 100 MHz SDRAM desteği, 100 MHz sistem(Bus) hızı desteğidir. FX hariç, LX ve BX yonga setli ana kartlar AGP adı verilen yeni bir slot barındırıyorlar. Bu slot ekran kartları için geliştirilmiştir ve ekran kartları bu yuvada PCI yuvalardan çok daha hızlı çalışmaktadır.

Günümüz PIV ana kartları ise hem Celeron hem PIV işlemcilere (3000 Mhz’e kadar) destek verecek şekilde, 400 Mhz DDR-RAM desteğine, 333 Mhz sistem hızını desteleyecek ve Ultra Ata 100 IDE veya SATA desteği sunan Via ve İntel yongalı olarak üretilip yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu yongalar i845, i865, i910 veya i925 gibi isimler alıyorlar.

  • İşlemci Yuvasına Göre Anakart Çeşitleri

Anakart üzerinde iki tip işlemci yuvası bulunur. Bunlar Slot (Kart Yuvalı) ve Socket (Dişi yuvalı). Normalde bu yuvalardan yalnızca bir tanesi Ana kart üzerinde yer alır. Bazı ana kartlar ise her iki yuvanın da bulunmasını sağlarlar. Bu soketlere takılan işlemciler, işlemcinin gerek mimarisi gerekse boyutları açısından birbirinden farklıdır. Bu yüzden işlemcilerin modeline göre yuvalar yapılmaktadır.

Diğer Benzer Yazılar:


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Get Adobe Flash player